Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                    

Blahopřeji! Rozhodli jste se začít jezdit na koni! Tady vám napíšu pár věcí,co byste měli vědět,než nasednete do sedla a také co byste si pro jízdu měli opatřit. :-)

Potřeby:

jezdecká helma :  jezdecká přilba je velmi důležitá! Zamezuje poranění hlavy! Bez přilby bys neměl(a) jezdit!  Nikdy se při nákupu neohlížej na cenu,ale na kvalitu přilby!  Ceny kvalitních přileb jsou od 1000kč do výše až 3000kč

jezdecké kalhoty,rajtky:  rajtky nejsou tak důležité.Stačí mít jen přiléhavé legíny nebo nějaké tepláky. Kdo by však chtěl jezdecké kalhoty,tak cena se pohybuje od 1000kč až do 5000kč! Ovšem pro začátky jízdy na koni jsou rajtky zbytečné. To možná později,pokud se chcete věnovat jezdeckému sportu i nadále :).

jezdecké boty:  jsou dva druhy jezdeckých bot ; holínky a kotníkové jezdecké boty. Pro začátky je lepší mít jezdecké boty,jakékoli z těchto druhů. Ovšem doporučuji,z vlastní zkušenosti  krátké botky,nezapaří se ti noha :). A  pokud nechceš kupovat jezdecké boty,tak si pořiď boty s vyšším podpatkem. Jinak by ti noha ve třmenu sjela až ke kotníku a kdybys spadl(a),tak tě kůň může vláčet za sebou. Jezdecké boty,gumové stojí od 500 až do 1000.Kožené jsou potom dražší.

rukavice: Mohou být,letní či zimní nebo pracovní. Nejsou důležité.

umělé pomůcky: bičík a ostruhy.  Bičík si můžeš pořídit. U některých koní se  používá,aby nechodili tak líně. Ovšem nejdříve se musíš naučit používat pomůcky sedem a holeněmi. Ostruhy si nekupuj!!! Jsou ti k ničemu,protože se nepoužívají! Je to další z umělých pomůcek,jenže začátečníci by s nimi mohli koni ublížit! Ostruhy se používají u nezvladatelných koní,a když jsi pokročilý nebo zkušený jezdec.

Výběr jezdecké školy:

Můžeš si vybírat mezi jezdeckými školami,které inzerují v časopisech nebo v seznamech jezdeckých klubů,ale nejlepší je doporučení přítele,který sám jezdí. Dobrá škola nemusí být velká,ale musí mít malou krytou halu.

 

Vhodný kůň:

Nejlepší kůň pro začátečníka je starší,klidné a dobře vycvičené zvíře,nejlépe valach nebo klisna.

 

Dříve,než přistoupíš k první hodině,musí ti ukázat tvůj trenér,jak se čistí,sedlá a uzdí kůň a měl(a) bys vědět z čeho se skládá sedlo a uzdečka. Taky bys měl(a) vědět,jak se kydá hnůj,dává seno a podobné.

 

Užitečné jezdecké termíny:

VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ  Když jedeš kolem jízdárny,tvoje vnitřní noha a ruka jsou uvnitř zatáčky,vnější naopak zvenčí.

 

PRAVÁ A LEVÁ OTĚŽ  Je-li tvoje pravá ruka vnitřní,jedeš na pravou ruku,je-li vnitřní ruka levá,jedeš na otěž levou.

 

VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ STOPA Jedeš-li kolem jízdárny v blízkosti ohrazení,jedeš vnější stopou. Trasa blíže ke středu je vnitřní stopa.

 

SEBRANÝ CHOD

Často dostávám dotazy,jak se dělá a co je to sebraný chod. Tady jsou dva obrázky sebraného chodu v drezuře. :)

 Když cváláš nebo klušeš,to je jedno,tak začni jemně popotahovat střídavě za levou a pravou otěž. Po chvíli by kůň měl sklonit hlavu k plecím a krk vyklenout do oblouku. Tak se ti bude koník lépe ovládat. Hlavně nesmíš za otěž škubat,ale pouze jemně popotahovat :).!

Jak poznáš dobrý jezdecký oddíl?

Vhodný jezdecký klub pro začátečníka ti mohou doporučit přátelé nebo známý zvěrolékař.Některá výcviková střediska své služby inzerují ve Zlatách stránkách.Dříve,než se do oddílu přihlásíš,je vhodné navštívit alespoň jednu hodinu výcviku jako divák.Tak poznáš,zda jsou koně v dobré kondici a přesvědčíš je,zda je personál vlídný a ochotný...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stáje..

(Naty :), 10. 8. 2013 16:20)

Ahoj chtěla bych začít v nějaké stáji ale vůbec nevím v jaké nevím jak si jí mam vybrat nebo jestli vůbec chtějí nějakou amaterskou výpomoc :-((

Re: Stáje..

(Renata, 7. 2. 2018 11:12)

Máš koně?

Re: Stáje..

(Anna, 13. 4. 2020 21:46)

Nemusíš se bát někde začnout musíš.Když nad tím budeš přemýšlet takhle tak budeš amatér na vždy.

Re: Stáje..

(Anikoně, 25. 9. 2020 16:18)

Ahoj podivejte se na staj jezdecký odďíl Loučany Pegas ,ale záleží o tom kde bidlíš protože tato stáj je v loučanech, tak se měj a najdi svého o
bíbence čau

Zdar

(Anna , 13. 4. 2020 21:39)

Jen bych chtěla říct tady holčinám že není nejlepší začínat na vlastním koni protože nevíte jestli vás to bude bavit.Spíše bych doporučila začínat v nějaké stáji kde koníky mají a platíte jen členství. A koníka si koupit až budete mít více zkušeností. Samozřejmě je to můj oobní názor na věc někdo může mít názor jiný.

koně

(kate, 30. 1. 2012 17:22)

ja mam rada koně a chtěla bych,ale mamka mi ho nechce dovolit.

Re: jezdkyně

(Daniela, 13. 12. 2018 8:26)

Ahoj nedávno jsem konečnĕ přesvĕdčila rodiče abych mohla chodit do jezdecké stáje. Je to jako mít vlastního konĕ. A až budeš starší tak budeš mít dost zkušeností a můžeš si pořídit vlastního. Rady jak přesvĕdčit rodiče: vylep si pokoj s obrázkama kde jsou konĕ, mluv pořád jen o koních, až uvidíš konĕ tak řekni joo konĕ prostĕ buď blázen do koní atd. Doufám že ti pomůžu i po tolika letech.

Re: Re: jezdkyně

(Tereza Binterová, 17. 3. 2020 7:50)

Já to zkusím dík za radu.

Re: koně

(Kristyna, 19. 8. 2019 20:51)

Neboj ja to chapu
Mam stejny problem

Re: koně

(Candys, 24. 3. 2012 14:49)

Nejsi sama.

Re: Re: koně

(Renata, 7. 2. 2018 11:14)

Mě to taky nedovolí .A vadí mi to .To je nefér!!

Re: Re: Re: koně

(Daniela, 13. 12. 2018 8:27)

Ahoj nedávno jsem konečnĕ přesvĕdčila rodiče abych mohla chodit do jezdecké stáje. Je to jako mít vlastního konĕ. A až budeš starší tak budeš mít dost zkušeností a můžeš si pořídit vlastního. Rady jak přesvĕdčit rodiče: vylep si pokoj s obrázkama kde jsou konĕ, mluv pořád jen o koních, až uvidíš konĕ tak řekni joo konĕ prostĕ buď blázen do koní atd. Doufám že ti pomůžu i po tolika letech.

Ježdění

(Barunka, 17. 2. 2019 16:31)

Jak často by se měl vzít kůň pod sedlo za týden?

Rnof

(Nxexlxlxy, 14. 8. 2019 23:01)

_/\/\
/ o° \~\
(" )---- \~\
\ \~\

Ježdĕní

(Klára, 7. 1. 2019 21:04)

Dobrý den, nemáte nĕjáké rady na klusání? Nejde mi oc lehký sed ale s trenérkou to zkoušíme každý den a najednou mi to vůbec nejde. Nedokáž udržet rovnováhu a padám dozadu a dopředu:( a když klušu tak mi to nejde vůbec (jezdím celý život !!) prosím poraďte mi

Krmivo pro koně

(Kamil Svoboda, 12. 11. 2018 20:54)

Pokud máte koně na starost, tak je taky potřeba vybrat správné krmivo, které jim dodá všechny živiny, které potřebují, a to v dostateční míře podle toho, jak velkou zátěž každý den podstupují. Zajímavou nabídku přírodních krmiv mají na: https://www.energys.cz/krmiva.php :) Tuhle značku objednávám už léta a nikdy s ní nebyly žádné potíže, takže milerád doporučím :)

Get Your Blood Stress Checked

(AGanialpmizmat, 8. 10. 2018 7:05)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-tadalafil-100mg-gratuit/

Favourable Blood Intimidate associated with older people

(AZefMenWaittee, 29. 7. 2018 13:36)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-20mg-pas-cher/

Co dělat?

(Simmy04, 27. 1. 2018 11:09)

Můj nynější sen je věnovat se koním ale rodiče mě nikam nechtějí vozit..nejhorší je to, že já zvládnu jen klus a tak je těžké vůbec najít místo kam chodit,aby toho nebylo málo tak moje sestra jezdí dobře a tak jí nedělá problém najít si místo na ježdění,jenže já už jsem fakt nešťastná..od malička chci chodit ke koním a nikam nechodím,fakt mě to láme když vidím jak sestra ráno odchází ke koním a já jsem doma a vím že to bude další den o ničem,sestra potom přijde domu začne povídat o tom,jak to bylo super a mě už se vhánějí slzy do očí,protože tohle já nikdy ještě nezažila a nejspíš dlouho ještě nezažiju...(sestře je 16 mě 13)

Re: Co dělat?

(Renata, 7. 2. 2018 11:26)

To je nefér když jí to dovolí a tobě ne


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »